خانه لیست مطالب و مقالات کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی
تاریخ ثبت مطلب : 11 خرداد 1398 ، 12:59
415 بازدید
 کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان ،فرش،پرده ،سقف و دیوار ها در انرژی بخشی به خلق و خوی یک محیط تاثیر بسزایی دارد چرا که می تواند احساسات متفاوتی نظیر شادی،غم،امید یا نا امیدی را در بیننده بوجود اورد .همانطور که میدانید به طور کلی رنگ ها به دو دسته گرم ، سرد تقسیم می شود.

رنگ های گرم و تند شامل هر رنگی که طیفی از قرمز دارد نظیرزرد ، نارنجی،صورتی،طلایی و... می شود.پس برای محیط هایی پرجنب و جوش و با انرژی مناسب است و حس گرما بخشی، صمیمیت،عشق، هیجان و گاهی اوقات خشم و عصبانیت را القا می کند . رنگ های گرم به علت بالا بردن دمای اتاق گزینه ی مناسبی برای اتاق های سرد و شمالی هستند و البته  شما می توانید درفصل زمستان با استفاده از پوستری با رنگ های گرم ضرباهنگی تند و شاد به زندگی ببخشید.اما در اتاق های خواب و استراحت یا مکان هایی که نیاز به ارامش دارند از جمله اتاق کودکان ،دیوار هایی با رنگ قرمز به علت ایجاد هیجانات قوی از جمله خشم و عضبانیت و رنگ زرد به علت خسته کننده بودن برای چشم، مناسب نیستند به همین دلیل از پوستر دیواری سه بعدی  یا کاغذ دیواری سه بعدی با رنگ تند کمتر استافه می شود  ولی شما میتوانید با استفاده از وسایلی تزیینی با طیف رنگی فوق زیبایی دلخواه را به فضای خود ببخشید.

رنگ های سرد که شامل ابی،ابی فیروزه ای، سبز،بنفش ونقره ای می شود همان حسی را به شما می دهد که با نگاه کردن به تصویر تکه ای از یخ  احساس میکنید.برخلاف رنگ های گرم این رنگ ها موجب ایجاد ارامش شده ،ضد بیخوابی است و فعالیت متابولیسم بدن را کند می کند و به همین دلیل برای مکان های ارام مانند بیمارستان ها،اتاق های خواب و مکان هایی که نیاز به آرامش دارند از آنها استفاده می شود. بکار گیری بیش از حد از اینگونه رنگها در محل کار یا زندگی ممکن است موجب ایجاد دلمردگی،ناامیدی یا تنبلی شود پس بهتر است برای ایجاد نشاط بیشتر در کنار انها از رنگ های گرم استفاده کنید.

اما گروه دیگری از رنگ ها که در دسته بندی رنگ های سرد و گرم قرار نمیگیرد،رنگ های خنثی است که شامل سفید،مشکی،خاکستری،بژ،کرم و قهوه ای می شود و ویژگی بارز انها ملایم و بیرنگ بودنشان است که باعث میشود دیگر رنگ ها در کنار آنها جلوه پیدا کنند.

برای داشتن دکوراسیون زیبا و استفاده ی درست از رنگ ها درمحل زندگی،به مطالعه ی مطالب زیر بپردازید.


تاثیر رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی :

با رنگ گرم و زیبای نارنجی به همراه ترکیبی از رنگ های جذاب نظیر نارنجی روشن،طوسی،سبز،آبی ،قهوه ای ،بژ،مشکی و سفید زیبایی خاصی به منزل خود بدهید.نارنجی رنگ مناسبی برای اتاق های کودک دختر وپسر،سالن های ناهار خوری،سالن های نشیمن نسبتا بزرگ یا حتی آشپزخانه است.اما از آنجایی که بسیار پرانرژی است وچشم بیننده را به خود درگیر میکند،بهتر است در سالن های نشیمن و اتاق های خواب به شکل وسایل تزیینی نظیر قاب عکس،گلدان گل و یا کوسن های تزیینی ظاهر شود.اما در عین حال دیواری به رنگ نارنجی در اتاق کودکان موجب ایجاد خلاقیت در آنها می شود ولی بهتر است با رنگ سرد نظیر آبی در دکوراسیون ترکیب شود مانند پرده ای به رنگ آبی روشن. نارنجی برای فضا های ناهارخوری بسیار پیشنهاد می شود چراکه اشتها آور است و شخص بیینده را برای فعالیت های روزانه ،سرحال و پر  انرژی تر میکند.کاربرد این رنگ  در سالن ناهار خوری میتواند به صورت کفپوش ها یا صندلی های نارنجی باشد.در دکوراسیون هایی که رنگ های خنثی نظیر طوسی در آنها استفاده شده است ،نارنجی میتواند کاربردی و زیبا باشد.


تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی :

رنگ جذاب و آتشین قرمزیک رنگ پر انرژی است که میزان هیجانات، عشق وعلاقه را دربیننده افزایش میدهد از این رو در مناسبت های خاص نظیر جشن تولد یا ولنتاین بسیار کاربردی است و مورد استفاده قرار میگیرد.اما استفاده از این رنگ درهر مکان ودر کنار رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را ایجاد میکند بنابراین بکارگیری رنگ قرمز باید با دقت و ظرافت زیادی انجام شود تا به خوبی نشاط و شادی را به شما هدیه کند.از ترکیب  های زیبا با قرمز میتوان به سبز،طوسی،مشکی،سفید و طلایی اشاره کرد. برای مثال استفاده از رنگ قرمز در دفاتر کار به کارمندان انرژی و نشاط میبخشد اما باید بصورت ترکیبی با رنگ های طوسی یا سفید بکار رود تا باعث ایجاد خشم و یا اضطراب در افراد نشود.

درفضای ناهار خوری رنگ جذاب قرمز موجب تحریک گرسنگی میشود و اشتها را افزایش میدهد .بدین منظور ترکیب رنگ قهوه ای و یا زرد در کنار قرمز مناسب است اما اگر قصد رژیم و کاهش وزن دارید بهتر است بیشتر از رنگ سبز در کنار قرمز استفاده کنید.

در اتاق خواب، نشیمن و یا اتاق کودکان رنگ قرمز بسیار زیبا و شادی آور است و در روز های زمستانی گرمای خاصی به محیط میبخشد اما بهتر است سطح وسیعی از فضا را پوشش ندهد و بیشتر به شکل وسایل تزیینی و دکور بکار رود  چرا که موجب تنش، اضطراب و خستگی چشم میشود .در این فضا ها رنگ سفید،سبز روشن ،لیمویی یا طلایی روشن در کنار قرمز مناسب است.

این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ های تند نظیر قرمز، فضا های کوچک با نور کم را کوچکترو با نور کمتر نشان میدهند و برای مکان هایی نظیر سرویس های بهداشتی یا سالن های آرایشی ،زیاد مناسب نیست.

 

تاثیررنگ قرمز

 

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون داخلی :

با انتخاب درست رنگ زرد در دکوراسیون منزل خود حس ثروت،سلامت ،خلق و خوی شاد و انرژی مثبت را به خانه ی خود هدیه کنید.رنگ زرد علاوه بر روشن تر کردن فضا ،محل  کار و زندگی شما  را مملوء ازحس خلاقیت و نشاط میکند. جذابیت چشمگیری که این رنگ دارد موجب خاص تر کردن دکوراسیون داخلی میشود که البته استفاده ی بیش از حد آن توصیه نمیشود.از رنگ های ترکیبی با زرد می توان آبی،سبز طوسی سفید بنفش و قرمز را نام برد.در اتاق های خواب و اتاق کودکان ترکیب زرد با آبی روشن،سفید یا سبز روشن بسیارتوصیه میشود.

 

 

تاثیر رنگ زرد

تاثیر رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی :

رنگ صورتی نماد محبت مهربانی عشق و آرامش میان دوستان و اعضای خانواده است که فضای زیبایی را در خانه خلق می کند.این رنگ آرامش بخش برای سالن های نشیمن و پذیرایی، اتاق خواب،اتاق کودک و.. مناسب است.از ترکیب های رنگی زیبا با صورتی می توان ابی روشن،سبز،سفید،قهوه ای روشن،طوسی و بنفش را نام برد.
 

تاثیر رنگ طلایی در دکوراسیون داخلی :

طلایی برگرفته از فلز طلا و رنگ لوکس و سلطنتی است.این رنگ قابل استفاده در همه ی قسمت های خانه است و درکنار هر یک از ترکیب های رنگی سرد و گرم جلوه ی خاص خود را دارد.یکی از ترکیب های زیبا و روشن با این رنگ ،سفید است که موجب دلباز شدن محیط و بهتر دیده شدن وسایل موجود می شود.تقریبا همه ی رنگ ها در کنار طلایی جلوه ی خاصی دارند اما از معروف ترین انها زرشکی یا قرمز،مشکی،قهوه ای و سبز است.

 

تاثیر رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی :

طیف رنگی قهوه ای در دکوراسیون داخلی بسیار پر کاربرد است.از پرطرفدار ترین پوستر هایی با این رنگ، آنهایی است که نمایشی از چوب یا چرم دارند.ترکیب قهوه ای با سایر رنگ ها میزان گرمابخشی انها را بیشتر میکند و در سالن های نشیمن برای دیوار تلویزیون،ستون ها،راهرو و مکان هایی مثل کافی شاپ ها،سالن های ماساژو... مناسب است.

 

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون داخلی :

با رنگ سبز، بهار و طبیعت را وارد خانه ی خود کنید.این رنگ مملوء از حس لطافت وتازگی است.رنگ سبزدر دکوراسیون منزل ،برای سلامت اعصاب بسیار مفید بوده و برای چشم انسان مناسب است.اگر به رنگ سبز علاقه مندید میتوانید به شکل وسایل تزیینی نظیر میز عسلی،یک عدد مبل یا صندلی خاص و یا کوسن هایی با ترکیب رنگی سبز در منزل یا محل کارتان آن را بکار ببرید.یکی دیگر از روش های استفاده ی این رنگ در دکوراسیون داخلی ،گیاهان طبیعی است که در هر قسمت از خانه یا محل کار میتواند قرار بگیرد و حس طراوت و تازگی را در محیط بیافزاید.از ترکیب های رنگی زیبا با سبزمی توان به آبی،نارنجی،قرمز،سفید،کرم،طوسی و قهوه ای اشاره کرد.

 

تاثیررنگ سبز


تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون داخلی :

همه ی ما با دیدن رنگ آبی،آرامش و زیبایی دو جزء زیبای طبیعت یعنی آب و آسمان در ذهنمان تداعی می شود.رنگ آبی حس آرامش،صمیمیت و اعتماد را در بیننده افزایش میدهد. البته انتخاب این رنگ برای دکوراسیون داخلی باید با کمی دقت انجام شود زیرا تن های مختلف آبی هرکدام حس متفاوتی را به بیننده القا میکند.برای مثال آبی روشن القا کننده ی حس ساحل و دریا است و در کنار رنگ سفید میتواند در مکان های مختلف قرار بگیرید و فضا را بسیار روشن و پر نور نشان دهد.آبی سیر نیز میتواند انتخابی جذاب برای سالن های نشیمن باشد و در کناروسایل تزیینی قرمز یا نارنجی یک رنگبندی زیبا بیافریند به طور کلی از آنجایی که آبی یک رنگ سرد است ترکیب آن با رنگهایی نظیر سفید یا طوسی روشن پس از مدتی ممکن است خسته کننده باشد اما اگررنگ هایی نظیر زرد،سبز ،نارنجی، قرمزو قهوه ای در کنار آن قرار گرفت فضای خانه گرم  و جذاب تربنظر میرسد.

 

تاثیر رنگ آبی

 

تاثیر رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی :

 

رنگ بنفش از ان دسته رنگ های خنثی است که طرفداران زیادی داشته و نظر هر بیننده ای را به خود را جلب می کند.این رنگ در سبک های مختلف دکوراسیون زیبایی خاصی دارد واستفاده از وسایل بنفش چیدمان شما را بسیار لوکس تر نشان میدهد. برای مکان های مختلف از تن های مختلف بنفش استفاده میشود.مثلا شما میتوانید در اتاق خواب خود از پارچه هایی به رنگ بنفش روشن استفاده کنید تا حس ارامش و لطافت را به شما القا کند.در کنار این چیدمان قاب هایی به رنگ بنفش سیر و زرد ترکیب رنگی زیبایی را می آفریند.اگر میخواهید در دیوار های سالن نشیمن ازرنگ بنفش استفاده کنید باید با دقت عمل کنید.بهتر است برای دیوارتان از پوستر یا کاغذ دیواری با زمینه ی سفید یا طوسی با گل های بنفش استفاده کنید.اگر میخواهید دیوارتان به طور یکدست بنفش باشد، یک تک دیوار کوچک را به این کار اختصاص دهید. به طور کلی ترکیب بنفش با رنگ های سیاه ،سفید، زرد ،آبی و صورتی بسیار زیبا جلوه می کند و رنگ هایی نظیرقرمز در کنار بنفش جلوه ی مناسبی ندارد.

 

تاثیر رنگ بنفش